Loading Events

← Back to Events

Special Olympics Indiana – Ripley Ohio Dearborn Counties

812-584-6861||www.soindiana-rod.org

November 2019

Bowling Practice – Durbin

5:30 PM — 7:00 PM

Bowling Practice – Pollards

1:00 PM — 5:00 PM

There are two practice sessions at this location for Traditional and Unified Teams – 1:00 p.m. and 3:30 p.m. Please attend the session you are assigned to. Ramp bowlers will be assigned to a 1:00 p.m., 2:00 p.m. or a 3:00 p.m. practice session.

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Bowling Practice – Durbin

5:30 PM — 7:00 PM

December 2019

Bowling Practice – Pollards

1:00 PM — 5:00 PM

There are two practice sessions at this location for Traditional and Unified Teams – 1:00 p.m. and 3:30 p.m. Please attend the session you are assigned to. Ramp bowlers will be assigned to a 1:00 p.m., 2:00 p.m. or a 3:00 p.m. practice session.

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Bowling Practice – Durbin

5:30 PM — 7:00 PM

Bowling Practice – Pollards

1:00 PM — 5:00 PM

There are two practice sessions at this location for Traditional and Unified Teams – 1:00 p.m. and 3:30 p.m. Please attend the session you are assigned to. Ramp bowlers will be assigned to a 1:00 p.m., 2:00 p.m. or a 3:00 p.m. practice session.

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

January 2020

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

February 2020

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

March 2020

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

Hot RODs Basketball Practice

6:30 AM — 8:00 PM

Hot RODs Traditional Masters Male: Level 2 Team Coach: Carl Hauser Assistant Coach: Ron Schuman Athlete Coach Trainee: Benji Hyatt Team (Roster subject to change due to athlete ability): Chris Perdue James Quick Mathew Calhoun Justin Stanley Devin Immenhort Randy Schuman Andrew Spencer Kane Ferreira Jacob Eldridge

Basketball Skills Practice

6:30 PM — 7:00 PM

Basketball Skills Coach: Angie Marksberry Assistant Coach: Athlete Coach Trainee: Roster: Braelen McCleary Kaleb Walke Picabo Walke

3-ON-3 Basketball Practice

3-ON-3 Basketball Coach: Jessica Heidorn Assistant Coach: Jerry Beiersdorfer Athlete Coach Trainee: Kevin Beiersdorfer Team (Roster subject to change due to athlete ability) Benji Hyatt Mike Scott Billy Joe Tallman Max Rinck Ray Benson

April 2020

May 2020

June 2020

July 2020

August 2020

September 2020

October 2020

November 2020

December 2020

January 2021

February 2021

March 2021

April 2021

May 2021

June 2021

July 2021

August 2021

September 2021

October 2021

November 2021

+ Export Events